Nový Zéland – cestování

Obvykle právě kvůli cestování se jezdí na Nový Zéland. A jaký, že tedy je Zéland na cestování? Jedním slovem – úžasný. Pokud má člověk auto a alespoň trochu fyzičku, má o zábavu na dlouhou dobu postaráno. Z každého města, z každé vesnice a obvykle i ze skoro každého odpočívadla můžete vyrazit na několikaminutovou procházku nebo několikadenní track.  Ty nejzajímavější místa jsou obvykle dostupná pouze pěšky, nicméně na mnoho míst se dá dostat i autem.

Kde najít informace

Z počátku nám chvíli trvalo, než jsme se zorientovali v tom, jak lze po NZ cestovat. Auto jsme si samozřejmě pořídili. Přestože i ze silnic je toho vidět opravdu dost, nemohli jsme se dočkat až si trochu Zéland projdeme po svých. Obvykle jsme dorazili na určité místo, tam se pokusili trochu se informovat, co se tam dá dělat a šli jsme třeba na půldenní track. Samo o sobě to bylo skvělé, protože i ty půldenní vycházky stojí za to. Změna pro nás nastala, když jsme poprvé vyrazili na vícedenní track s tím, že přespíme na chatě DOCu. DOC (Department of Conservation) je cosi jako ministerstvo životního prostředí, myslivci a ochránci přírody dohromady. Kromě toho, že se starají o turistické trasy a chaty, taky udržují přírodu pokud možno ve stavu v jakém je. Velká část jejich práce je právě boj s dovezenou zvěří – s divočáky, lasičkami nebo vačicemi. Přestože na Novém Zélandu spousta věcí nefunguje úplně skvěle, DOC dle mého názoru funguje na výbornou. Na webu Deparment of Conservation člověk najde prakticky všechny důležité informace, zajímavostmi konkrétní lokality počínaje, výpisem chat a míst pro přespání konče.

kapradiny na Novém Zélandu
Z takových kapradin jsme z počátku byli paf

Menší výlety – Akaroa, Manapouri, Queenstown

Jak jsem již napsal, na půldenní výlet je možné vyrazit prakticky odkudkoliv. Náš první výletový cíl byl poloostrov Akaroa kousek od Christchurch. Kdysi tam přistáli Francouzi, takže tam je znát jejich vliv. Z městečka se dá vyrazit na několik kratších výletů. My jsme šli asi pětihodinový okruh po místních kopcích, takže byla krásně vidět jak centrální laguna, tak i jednotlivé zátoky směřující do oceánu. Vzhledem k tomu, že akorát začínalo jaro, byla celá Akaroa svěže jarně zelená a obsypaná jehňaty. Ještě ten den jsme se vrátili zpět do Christuchurch.

Centrální laguna v Akaroa
Centrální laguna na poloostrovu Akaroa

Jedna z nejlepších krátkých vycházek, které jsme šli, je u jezera Manapouri. Jmenuje se Circle Track a vydá tak 4-5 hodin. V přístavu, odkud vyjíždějí lodě na Doubtful Sound si lze pronajmout asi za 20 dolarů loďku na celý den. Loďku nebo jiný druh transportu si člověk musí sehnat, protože začátek Circle tracku je na druhé straně řeky. Jak již název napovídá, člověk udělá takové kolečko, přičemž přibližně v půlce vyleze na kopec, odkud je opravdu nádherný pohled na Manapouri a vzdálenější fjordy.

Circle track ve Fiordlandu
Pohled z kopce na Circle tracku

Třetí krátký výlet, který tu zmíním je výstup na horu Ben Lomond nad Queenstownem. Přestože oficiální příručky říkají, že výstup z Queenstownu na vrchol a zpět trvá 8 hodin, celkem pohodlně to je možné dát za 5 hodin. Vzhledem k tomu, že jsem šli rovnou z práce v Queenstownu, neměli jsme s dopravou problém, takže jsme na vrchol vyběhli „jen tak po práci“. Poslední část je poněkud strmější, ale výhledy stojí za to. Na jednu stranu člověk vidí velkou část jezera Wakatipu skoro až ke Glenorchy, na druhou stranu kouká na Apiring National Park a přímo pod Benem Lomondem je Moke Lake ve tvaru podkovy. Měli jsme krásné počasí, ale pokud je hnusně, je prý Ben Lomond jedna z nejnebezpečnějších vycházek.

Ben Lomond - Queenstown
Výhled z Bena Lomonda na Wakatipu

Samozřejmě jsem nezmínil mraky dalších menších či větších výletů, které jsme dělali. Ze začátku našeho pobytu na Novém Zélandu jsme byli nadšení z každé větší kapradiny nebo kousku deštného lesa. Zlom přišel, když jsme začali chodit na vícedenní tracky. Díky tomu se člověk dostal na opravdu zajímavá místa. O tom, ale zase v jiném příspěvku.

8 komentářů u „Nový Zéland – cestování“

  1. Zdravím, rád bych se zeptal, jak to tam je s angličtinou? Konkrétně jestli se domluvím, aniž bych ji nějak dlouho studoval. Rád bych tam vyjel, stačil by třeba intenzivní víkendový kurz angličtiny? Díky

    Odpovědět
  2. S angličtinou je to tam ako v každej inej krajine, kde je angličtina úradný jazyk. Ak neviete po anglicky vôbec, obávam sa že vám víkendový kurz angličtiny stačiť nebude, už len kvôli výslovnosti. Ale s pomocou priateľov a šikovného slovníka sa určite nestratíte, takže prajem veľa príjemných cestovateľských zážitkov na Zélande.

    Odpovědět

Napsat komentář