Autem po novém Zélandu

Na co si dát pozor při ježdění po Novém Zélandu? Jaké jsou možnosti? Koupit si auto, nebo si auto jen vypůjčit? Jak a kde si auto koupit? Nebo jak je to s povinným ručením a havarijním pojištěním? V tomto článku se pokusím popsat, jak to tam funguje.

Vlastní auto nebo auto z půjčovny?

Základní otázka zní, zda si pořídit vlastní auto nebo si auto jen půjčit. Záleží především na tom, jak dlouho chcete být na Novém Zélandu. Nemá cenu si kupovat auto na tři týdny, ani si půjčovat auto na půl roku.

Půjčoven je na Novém Zélandu více než dost. Můžete si vybrat od malých úsporných aut až po plně vybavené campervany. Cena půjčení tomu samozřejmě odpovídá.

Autem po Novém Zélandu
Občas je nutné přebrodit malý potok

Vlastní auto na Novém Zélandu

Mnohem zajímavější je situace v případě, že si chcete koupit vlastní auto. Na Novém Zélandu máte o něco více možností, kde a jak si auto pořídit. Především velkou roli hraje fluktuace sezónních návštěvníků a backpackerů. Obvykle totiž přijedou, koupí auto, rok s ním pojezdí a před odjezdem ho prodají.

Kde koupit auto na Novém Zélandu?

Na Novém Zélandu máte v zásadě 4 možnosti, jak koupit auto.

V bazaru.

Auto bude mít WOF ( to ale neznamená, že motor je v pořádku) a bude o něco dražší. Majitelé autobazarů na NZ mají podobné fígle jako ti v Čechách. Tuto možnost nedoporučuji.

Koupit přes Trademe.co.nz.

Ve větších městech, kde je dostupný internet, lze koupit auto přes aukční portál podobný Aukru. My jsme využili tuto možnost a nelitovali jsme.

Od přímého vlastníka.

V místních časopisech, novinách nebo na nástěnkách v suprmarketech najdete zajímavé nabídky aut, často se jedná o nejvýhodnější koupi.

Car market.

Ve větších městech, především v Aucklandu se konají v sobotu nebo v neděli car markety. Na vyhlášené Green Lane v Aucklandu si můžete vybrat ze stovek aut. Výhoda je, že můžete smlouvat a jít třeba o i 300 dolarů níže.

Pojištění a povinné ručení auta na NZ

Jako pro Evropany pro nás bylo překvapení, jak svobodně na Novém Zélandu lidé přistupují k havarijnímu pojištění. Ve zkratce šel jejich postoj shrnout slovy: „Nechceš se pojistit? Nemusíš. Ale jakmile se něco stane, budeš platit jak divej“. Povinné ručení, jak ho známe my, na NZ neexistuje. Člověk si buď sjedná nebo nesjedná havarijní pojištění. Mnoho lidí si nesjednalo žádné havarijní pojištění. Je ale nutní mít na paměti, že na Zélandu je jen menší procento aut za pár tisíc dolarů, mnohem více jich má cenu v řádech desetitisíců. Nabourat takové auto bez havarijního pojištění může poněkud znepříjemnit dovolenou.

16 komentářů u „Autem po novém Zélandu“

  • Auto tam jde sehnat od nějakých 500 dolarů (7500 Kč), ale to bude zcela určitě křáp. Rozumné auto si tam koupíte okolo 2000 dolarů. Výhoda je, že s nákupem auta je spojeno naprosté minimum administrativy. Zaplatíte, zajdete na poštu ho převést a je vaše :)

   Odpovědět
  • Nejlevnější a obvykle taky nejmenší auta si člověk může půjčit okolo 30 dolarů za den. Větší auta a campervany jsou dražší, ale zase nebudete muset platit za hostely :)

   Odpovědět
 1. Moji známí si půjčili na 14 dnů cestování campervany a nemohli si tuto možnost vynachválit. Zastavovali, kde se jim zrovna líbilo, nemuseli řešit ubytování a měli čas prozkoumávat přírodu, protože 14 dnů je na Nový Zéland opravdu málo.Hodnocení místních lidí a jejich přístupu přesně odpovídá příspěvkům u předchozího článku – milí a ochotni kdykoli pomoci. Referenci na konkrétní půjčovnu bohužel nevím.

  Odpovědět
  • 2000 spíš za osobák, dodávky s předělaným zadkem na spaní jsou od 3000 výše + nutné mít registraci (asi 80 dolarů na 3 měsíce) + WOF (40 dolarů na půl roku)

   Odpovědět
   • Ahoj, máš pravdu. My měli osobák. Ono s tím WOF to je kapku složitější, sice je fakt, že chtěj 40 dolarů jen za tu kontrolu, ale obvykle něco najdou. Pokud WOF nebude dělat nějaký známý, tak u starých aut najdou vždycky něco, takže se to trochu vyšplhá.

    Odpovědět
 2. Hodnocení místních lidí a jejich přístupu přesně odpovídá příspěvkům u předchozího článku – milí a ochotni kdykoli pomoci. Referenci na konkrétní půjčovnu bohužel nevím.

  Odpovědět
 3. Vyplatí se auto převážet (tam a zpátky) míň než auto koupit? No fíha :), takovéhle výlety jsou asi docela drahé, článek na téma financování těchto výletů by byl zajímavý

  Odpovědět

Napsat komentář