Dojmy z Amazon Kindle

Stejně jako už mnoho lidí přede mnou si neodpustím pár dojmů z používaní čtečky Amazon Kindle. Přestože ji mám už nějaký čas, chtěl jsem počkat, než na ní přečtu alespoň jednu knížku. Před chvílí jsem dočetl Hvězdnou pěchotu od R.A Heinleina. Takže snad bude mé hodnocení trochu objektivní.


Kindle je na beletrii

V tomhle mám stejný názor jako většina lidí, kteří o Kindlu něco psali. Výborně se hodí na beletrii, ale nechtěl bych v něm studovat skripta nebo nějakou náročnější literaturu. Přeskakování mezi více stránkami je docela nepříjemné.

Knížka jsem četl v češtině, což obnáší její nalezení ve „fanouškovských sbírkách“. Což ono, knížku bych si klidně koupil a když jsem prohledával nabídku české beletrie, poněkud mě zarazil například server ereading.cz. Když jsem si chtěl zkontrolovat podporu pro Kindle, zarazil mě nápis:  „Čtečky Kindle od Amazonu bohužel e-knihy zabezpečené Adobe DRM nezobrazí. Dál jsem neměl chuť procházet jednotlivé tituly a zjišťovat, zda jsou s klasickou DRM nebo s onou Adobe DRM. Bylo mi to jedno a odešel jsem. Úvahy o kompatibilitě přenechám někomu jinému, jen mě překvapilo, že poměrně nadějná služba se tak lehkomyslně připravuje o zákazníky.

Pro čtení v češtině je tedy vhodné sáhnout do sbírek fanoušků a zkonvertovat do použitelného formátu. K tomu je ideální program Calibre. Ostatně mnoho dalších rad a tipů lze nalézt na MyEgo, kde je právě Calibre doporučován. Naleznete tam výborný návod, jak konvertovat texty pro Amazon Kindle. Problémy dělá česká diakritika, tak doporučuji nepřehlédnout tip s windows-1250 kódováním. Osobně mi nejvíce vyhovuje velikost písma 9 a co nejmenší okraje.

Cenou za konvertovaný text je nesedící stránkování a různé typografické zmetky. Zkrátka zapomeňte na sazbu, se kterou si někdo dal práci, aby se dobře četla a text byl srozumitelný. Co se týče plynulosti čtení, tak se s profesionální sazbou nedá srovnávat. V tu chvíli člověk ocení, kolik práce je na klasické knížce. Na druhou stranu není to nic nepřekonatelného. Knihy lze číst jinak celkem pohodlně.

Mile mě překvapila kvalita displeje. Písmena jsou jako vytištěná dost kvalitní tiskárnou. Mají zcela přesné a plynulé okraje. Internetový prohlížeč je ale jen pro stav nouze. Zatímco na čtení statických textů je displej Kindlu výborný, jakmile se něco hýbe, nestíhá. Kvůli tomu jsem si ale Kindle rozhodně nekupoval.

Byl jsem šetřílek

Poslední poznámka se týká obalu. Přestože jsem v mnoha recenzích četl, ať si lidé kupují i obal s osvětlením, byť stojí v přepočtu skoro tisícovku, já si ho nekoupil. Nekoupil jsem si ani obyčejný obal, s tím že nebude tak složité sehnat něco podobného. Chyba. U nás nic jsem nic takového nesehnal a nakupovat ze zahraničí jen obal se mi nechtělo. Nakonec jsem si koupil obyčejně bez světla (zase chyba) o něco dráž než bych si ho objednal na Amazonu. Po jedné cestě autobusem s mizerným osvětlením, bych tu tisícovku klidně dal.

Zkrátka pokud čtete hodně a máte v plánu číst i na cestách, kupte pouzdro i s osvětlením.

Celkově mě Kindle dost baví. Pokud člověk umí hledat, knih najde spoustu. Bohužel než se vzpamatují čeští vydavatelé, je šedá zóna jedinou možností kde sehnat novější knížky v češtině.

3 komentáře u „Dojmy z Amazon Kindle“

 1. Nic proti zbytku recenze, ale vyjádření „poměrně nadějná služba se tak lehkomyslně připravuje o zákazníky“ vyžaduje opravdu velkou míru zabedněnosti. Kindle umí číst jen DRM od Amazonu a autoři/nakladatelé texty bez DRM nechtějí publikovat. To znamená, že buď je publikují přes Amazon (česky? asi ne…), nebo přes český eshop, ale pak nepůjdou na Kindle, anebo je elektronicky prostě nepublikujou vůbec.
  Viníkem je Amazon, ne ereading.cz .
  (Jsem vlastníkem a uživatelem Kindle, koupil jsem ho i ženě, s ereading nemám nic společného ani jsem si tam nikdy nic nekupoval)

  Odpovědět
  • Díky za komentář. Jinak nejedná se o recenzi – na to tu jsou povolanější. Máte samozřejmě pravdu, že tohle je docela velká překážka. Na druhou stranu je otázka, jestli vůbec tolik poteřbují drm ochranu. Tohle je ale už na zvážení vydavatelů. Nicméně vyřešit to tak, že nebudou knihy pro kindle vydávat vůbec, mi připadá také poněkud zabedňené. Na jednu stranu mohou vyjít zákazníkům vstříc, s tím že jim nabídnou například kvalitní formátovaní, nebo je nechat ať si to stáhnou někde mimo na černo.

   Odpovědět
 2. Vlastnim Kindle DX a neviem si vynachvalit. Oproti tabletom to ma matny displej, takze je to vhodne aj moru na dovolenke. Nehovoriac o vydrzi baterie oproti tabletom… Jedina absencia je to svetlo a este by sa hodil dotykovy dispej (niektore ebooky ho maju)… myslim,ze uz idu pomaly na trh aj farebne citacky,co bude dalsie plus oproti tabletom..

  Odpovědět

Napsat komentář