Proč mě WikiLeaks štve?

Slovní spojení WikiLeaks na mě za poslední tři neděle vyskočilo takřka na každém zpravodajském serveru, blogu nebo sociální síti. Nezůstanu pozadu a také sdělím můj úžasný názor všem pěti čtenářům mého blogu…

WikiLeak je fajn protože…

…se snaží alespoň budit dojem, že „ti nahoře“ jsou kontrolování a všechno jim neprojde a snad pomůže odhalit pár závažnějších pochyben, které by měly být potrestány.

WikiLeaks mě nezajímá protože…

…protože se mi nechce číst tisíce stran zveřejněných informací. Navíc nepovažuji za nutné, aby všichni věděli, jak to chodí ve vysoké diplomacii. Osobně mi stačí, že neválčíme s Ruskem, a to, jak se diplomatům daří držet status quo, mě nezajímá.

WikiLeaks mě štve protože…

…zveřejňují informace bez ohledu na následky. Mediálně vděčné bláboly o Putinovi jako alfa samci a podobná přirovnaní diplomatů jsou maximálně úsměvná nikoliv nebezpečná. Naopak jsem úplně nepochopil, v čem nám pomůže zveřejnění tajných plánů NATO na obranu Polska a pobaltských států v případě Ruska? Je super vědět, kolik divizí a z jakých států se zapojí do obrany a jaké přístavy budou používány pro dopravu posil a zásob – obzvláště pro Rusko. Nedělám si iluze, že by Rusko tyto informace nemělo. Kdyby Rusko těmito informacemi nedisponovalo, teď je má – to ilustruje přístup WikiLeaks, který se mi vyloženě hnusí. Navíc vzhledem k tomu, že stále spadáme do oblasti, na kterou by Ruska rádo získalo vliv, cítím zveřejnění takových informací jako ohrožení osobního bezpečí.

Zločinné USA

Bohužel to ilustruje přístup, který je mi také silně proti srsti. Ve jménu pravdy, spravedlnosti a demokracie se euroatlanitcká civilizace snaží zničit sama sebe a WikiLeaks je pouze jedním z mnoha činitelů, kteří k tomu přispívají. Jdeme po krku spojencům a oslabujeme naše vlastní vlády. Nepřipouštíme si, že naše výsady a možnosti jsou produktem hegemonie euroatlantické civilizace a za každou cenu se tuto hegemonii snažíme zničit. Tato civilizace stejně jako všechny předchozí padne. Chci, aby vydržela ještě alespoň tři generace. Nevidím důvod, proč urychlovat pád naší civilizace.

Pojem demokracie se pro mnoho lidí evidentně smrskl pouze na práva, povinnosti zůstaly stranou. „Mám právo na informace, mám právo na sociální zabezpečení, mám právo na …“ Kde jsou povinnosti a zodpovědnost? Kromě placení daní to vypadá, že v demokracii nemáme žádné povinnosti a dokonce ani zodpovědnost.

Abych se vrátil k WikiLeaks. Zaujal mě článek Josefa Šlerky v Deníku Referendum, ve kterém se zabývá skupinou Anonymous a DDoS útoky na služby, které nějakým způsobem poškodily WikiLeaks. Podle Josefa Šlerky se jedná o nový druh nenásilného protestu v kyberprostoru, který je srovnatelný s tzv. sit-in protestem. Ten je založen na nenásilném obsazení určitého prostoru po omezenou dobu. Částečně s ním souhlasím. Na druhou stranu již samotný termín „útok“ neodkazuje k pasivnímu a nenásilnému protestu. Z čeho však mám větší obavu, snaha skupiny Anonymous stylizovat se role vůdců lidového hnutí, které ukáže těm nahoře, co je to hlas lidu. Vytvořením dobrovolnických botnetů vznikla pomyslná pěst lidu, která může udeřit na citlivá místa mocných. V současné situaci lze považovat takové počínání jako legitimní. Kam ale dopadne pěst příště? A bude to ještě se svolením uživatelů strojů zapojených do botnetů?

Z historie víme, že i při sebelepší myšlence dopadaly pěsti lidu na nevinné a často i na ty, kteří tyto pěsti vytvořili.

Napsat komentář